MSI Vision ZS
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 12 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output 3x DisplayPort 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with Number Pad |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | AMD B840 |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU | 8-Core: 4.7 to 5.2 GHz |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 96 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 12 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | / 2 Slots Supporting up to 96 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Available] |
| PCI Expansion | 1x PCIe x16 (Occupied) 4x PCIe x16 (Available) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output 3x DisplayPort 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with Number Pad |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Dimensions | 19.5 x 18.56 x 12" / 495.3 x 471.42 x 304.8 mm |
| Weight | 46.8 lb / 21.2 kg |