MSI Codex Z2C
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7-8700F |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 12 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | Not Specified by Manufacturer |
| Inputs/Outputs | |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1.4a 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 750 W with Barrel/Proprietary |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| Processor | AMD Ryzen 7-8700F |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU | 8-Core: 4.1 to 5 GHz (8 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 12 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6000 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 128 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 3x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Available] |
| PCI Expansion | 4x PCIe x16 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | Not Specified by Manufacturer |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1.4a 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 750 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 19 x 16 x 8.38" / 48.3 x 40.6 x 21.29 cm |
| Weight | 21.3 lb / 9.7 kg |
| Package Weight | 28.9 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.75 x 21.5 x 12.25" |