MSI Codex R2C
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i5-14400F (14th Gen) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1.4a Output 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 650 W with Barrel/Proprietary |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i5-14400F (14th Gen) |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| CPU | 10-Core: 2.5 to 4.7 GHz Performance (6 Cores) 1.8 to 3.5 GHz Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 20 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 6000 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Not Specified by Manufacturer |
| PCI Expansion | 1x PCIe 4.0 x16 1x PCIe 3.0 x1 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1.4a Output 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 650 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 19 x 16 x 8.4" / 48.3 x 40.6 x 21.3 cm |
| Weight | 21.3 lb / 9.7 kg |
| Package Weight | 26.76 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 24.3 x 21.8 x 12.2" |