MSI Aegis Z2 Gaming Desktop Computer
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 8700F |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1.4a 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 750 W with Barrel/Proprietary |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 8700F |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU | 8-Core: 4.1 to 5 GHz (8 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6000 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 3x M.2 Slot |
| PCI Expansion | 4x PCIe x16 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1.4a 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 750 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 19.4 x 19 x 9.1" / 49.3 x 48.3 x 23.1 cm |
| Weight | 26.9 lb / 12.2 kg |
| Package Weight | 40.73 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.2 x 22.9 x 12.9" |