MSI Codex R2 14th
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-14700F (14th Gen) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti with 16 GB VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1x HDMI |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 650 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Processor | Intel Core i7-14700F (14th Gen) |
| CPU | 20-Core: 2.1 to 5.3 GHz Performance (8 Cores) 1.5 to 4.2 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 33 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti with 16 GB VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6000 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 192 GB |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Available] 1x M.2 Slot [Occupied] |
| PCI Expansion | 5x PCIe x16 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1x HDMI |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 650 W with IEC |
| Dimensions | 19 x 16 x 8.3" / 482.6 x 406.4 x 210.8 mm |
| Weight | 21.3 lb / 9.7 kg |
| Package Weight | 28.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.5 x 21.75 x 12" |