MSI Infinite ZS
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 9 9900X3D (120 W TDP) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | Not Specified by Manufacturer |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1.4a Output 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 750 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | AMD B850 |
| Processor | AMD Ryzen 9 9900X3D (120 W TDP) |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU | 12-Core: 4.4 to 5.5 GHz |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 128 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6000 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 128 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] 1x M.2 Slot [Available] 4x 2.5/3.5" Bay (SATA III) [Available] |
| PCI Expansion | 5x PCIe 5.0 x16 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | Not Specified by Manufacturer |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 1.4a Output 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 750 W with IEC |
| Dimensions | 22.3 x 21 x 9.6" / 56.6 x 53.3 x 24.4 cm |
| Weight | 52 lb / 23.6 kg |
| Package Weight | 57.7 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.5 x 25 x 14.25" |