MSI Aegis RS2 AI
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265K |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| External Bays | Not Specified by Manufacturer |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 7x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 3x DisplayPort 1.4a |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | Built-In Full-Size Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 750 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | Intel Z890 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265K |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| CPU | 20-Core: 3.9 to 5.4 GHz Performance (8 Cores) 3.3 to 4.6 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6000 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 3x M.2 Slot 4x 3.5" Bay (SATA) |
| PCI Expansion | 4x PCIe x16 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | Not Specified by Manufacturer |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 7x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 3x DisplayPort 1.4a |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | Built-In Full-Size Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 750 W with IEC |
| Dimensions | 19.4 x 19 x 9.1" / 492.8 x 482.6 x 231.1 mm |
| Weight | 36.9 lb / 16.7 kg |
| Package Weight | 39.46 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.25 x 23.25 x 13" |