Acer Swift 14 AI Laptop Copilot+ PC
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| GPU | Adreno |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14.5" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) 2x USB-A (Unspecified Interface) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 2.99 lb / 1.36 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| CPU | 10-Core: Up to 3.4 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 45 TOPS |
| L3 Cache | 42 MB |
| GPU | Adreno |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 8533 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 14.5" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) 2x USB-A (Unspecified Interface) |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1440p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 3-Cell: 75 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Dimensions | 12.7 x 8.9 x 0.39" / 322.6 x 226.1 x 9.91 mm |
| Weight | 2.99 lb / 1.36 kg |
| Package Weight | 4.99 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18 x 11.8 x 2.5" |