Acer 16" Swift Go 16 Multi-Touch Laptop
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 3.53 lb / 1.6 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H |
| CPU | 16-Core: 2.3 to 5.1 GHz Performance (6 Cores) 1.8 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores) 1 to 2.5 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 11 TOPS |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 350 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) / Supports Power Delivery (100 W) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD (Unspecified Type) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1440p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Fingerprint Reader, Kensington Lock Slot |
| Dimensions | 14.02 x 9.62 x 0.59" / 35.61 x 24.43 x 1.5 cm |
| Weight | 3.53 lb / 1.6 kg |
| Package Weight | 6.125 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.7 x 12.5 x 2.8" |