Acer 14" Aspire 14 AI Multi-Touch Laptop Copilot+ PC
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 5 226V |
| GPU | Intel Arc Graphics 130V |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 3.09 lb / 1.4 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 5 226V |
| CPU | 8-Core: 2.1 to 4.5 GHz Performance (4 Cores) 2.1 to 3.5 GHz Low Power Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 40 TOPS |
| L3 Cache | 8 MB |
| GPU | Intel Arc Graphics 130V |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 65 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 65 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 12.6 x 8.9 x 0.6" / 320 x 226.1 x 15.2 mm |
| Weight | 3.09 lb / 1.4 kg |
| Package Weight | 5.02 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.1 x 11.3 x 2.5" |