Acer 14.5" Swift X 14 Laptop
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7-155H |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 with 8 GB VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14.5" |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Weight | 3.31 lb / 1.5 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7-155H |
| CPU | 16-Core: 1.4 to 4.8 GHz Performance (6 Cores) 0.9 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.5 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 with 8 GB VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| vPro Support | No |
| Panel Type | OLED |
| Size | 14.5" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | Near Infinite (Black Pixels Emit No Light) |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD/microSDHC/microSDXC |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 76 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Fingerprint Reader |
| Power Supply | 100 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 12.71 x 8.98 x 0.7" / 32.28 x 22.81 x 1.8 cm |
| Weight | 3.31 lb / 1.5 kg |
| Package Weight | 5.625 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.4 x 11.6 x 2.5" |