Acer 15.6" Aspire Go 15 Laptop
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-13620H (13th Gen) |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 15.6" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Weight | 3.97 lb / 1.8 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-13620H (13th Gen) |
| CPU | 10-Core: Up to 4.9 GHz Performance (6 Cores) Up to 3.6 GHz Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 15.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 53 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 65 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 14.3 x 9.4 x 0.79" / 363.2 x 238.8 x 20.07 mm |
| Weight | 3.97 lb / 1.8 kg |
| Package Weight | 6.075 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.7 x 12.2 x 2.6" |