SwellPro Fisherman Max Fishing Drone
| Maximum Flight Time | 28 Minutes |
| Remote ID | No |
| Camera System | 12 MP, 1/2.3"-Type CMOS Sensor with 4.5mm-Equivalent, f/2.6 Lens (92.6° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Up to UHD 4K at 30 fps |
| Still Image Support | Up to 12 MP (DNG / JPEG) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 8.3 lb / 3.8 kg (With Battery) |
| Maximum Horizontal Speed | 65.6 ft/s / 20 m/s |
| Maximum Ascent Speed | 13.1 ft/s / 4 m/s |
| Maximum Descent Speed | 9.8 ft/s / 3 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 59.1 ft/s / 18 m/s |
| Maximum Take-Off Altitude | 393.7' / 120 m |
| Maximum Flight Time | 28 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 25° |
| Hovering Accuracy | ±1.6' / 48.8 cm |
| Maximum Angular Velocity | Not Specified by Manufacturer |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Propeller Size | 16x4" |
| Remote ID | No |
| Number of Cameras | 1 |
| Camera System | 12 MP, 1/2.3"-Type CMOS Sensor with 4.5mm-Equivalent, f/2.6 Lens (92.6° FoV) |
| ISO Sensitivity Range | 100 to 3200 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | 1/16000 to 16 Second |
| Maximum Video Resolution | Up to UHD 4K at 30 fps |
| Still Image Support | Up to 12 MP (DNG / JPEG) |
| Media/Memory Card Slot | In Gimbal microSD/microSDHC/microSDXC (UHS-I) [128 GB Maximum / Class 10/U1/V10 or Faster Recommended] |
| Internal Storage | No |
| Number of Axes | One: Pitch (Tilt) |
| Rotation Range | Pitch (Tilt): -90 to 0° |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Proprietary 2.4 GHz / 5.8 GHz Power at 2.4G: 26 dBm (FCC) / 20 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 1 Mile / 1609.3 m |
| Transmitter I/O | 1x USB-C (Power) |
| Clean Video Output | No |
| Battery Type | Built-In (3000 mAh) |
| Operating Temperature | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: FDFly |
| Built-In Display | 3.6" Non-Touchscreen LCD |
| Dimensions | 10.9 x 7.5 x 1.9" / 276 x 190 x 47 mm |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Configuration | 6 S / 22.2 V |
| Maximum Charging Power | 8 A |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Weight | 2.8 lb / 1.3 kg |
| Output Voltage | 25.2 V |
| Power Rating | 200 W |
| GNSS Support | GPS |
| Overall Dimensions | 20.6 x 20.6 x 7.6" / 522.0 x 522.0 x 192.0 mm (Unfolded) 12.0 x 10.5 x 7.6" / 306.0 x 266.0 x 192.0 mm (Folded) |
| Weight | 8.3 lb / 3.8 kg (With Battery) |