SwellPro Fisherman FD1+ Fishing Drone
| Remote ID | No |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 3.479 lb / 1.578 kg (Takeoff) 9.90 lb / 4.49 kg (with Maximum Payload) 3.48 lb / 1.58 kg (Without Battery) 5.05 lb / 2.29 kg (With Battery) |
| Maximum Horizontal Speed | 40.3 mph / 64.9 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 6.7 mph / 10.8 km/h |
| Maximum Descent Speed | 4.5 mph / 7.2 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 40.3 mph / 64.9 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 393.7' / 120 m |
| Maximum Hover Time | 27 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 30° |
| Hovering Accuracy | ±1.6' / 0.5 m |
| Maximum Angular Velocity | Not Specified by Manufacturer |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | No |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Proprietary Frequencies: 2.4 GHz (2.402 to 2.478) Power at 2.4G: 20 dBm |
| Maximum Operating Distance | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | 4x AA |
| Mobile App Compatible | No |
| Built-In Display | No |
| Dimensions | 6.9 x 3.5 x 7.5" / 174 x 89 x 190 mm |
| Battery Capacity | 4200 mAh / 97.02 Wh |
| Battery Configuration | 6 S / 23.1 V |
| Maximum Charging Power | 26.4 V |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Weight | 1.6 lb / 716 g |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Output Voltage | 22.2 V, 6 A |
| Power Rating | 150 W |
| GNSS Support | GPS, BeiDou, Galileo |
| Overall Dimensions | 24.7 x 24.7 x 8.6" / 628.0 x 628.0 x 218.0 mm (Unfolded) 14.6 x 14.6 x 8.0" / 372.0 x 372.0 x 202.0 mm (Folded) |
| Weight | 3.479 lb / 1.578 kg (Takeoff) 9.90 lb / 4.49 kg (with Maximum Payload) 3.48 lb / 1.58 kg (Without Battery) 5.05 lb / 2.29 kg (With Battery) |
| Package Weight | 12.79 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.7 x 17.2 x 10.5" |