SwellPro Fisherman FD3 Advanced Fishing Drone
| Maximum Flight Time | 27 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | 12 MP, 1/2.3"-Type CMOS Sensor with 4.5mm-Equivalent, f/2.6 Lens (92.6° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Up to 2.7K at 60 fps / 1080p at 120 fps / 720p at 240 fps / UHD 4K at 30 fps |
| Still Image Support | Up to 12 MP (JPEG / DNG) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 5.60 lb / 2.54 kg (With Propellers, Battery, Gimbal) |
| Maximum Horizontal Speed | 40 mph / 64.4 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 7 mph / 11.3 km/h |
| Maximum Descent Speed | 4.5 mph / 7.2 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 40 mph / 64.4 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 393.7' / 120 m |
| Maximum Flight Time | 27 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 30° |
| Hovering Accuracy | Not Specified by Manufacturer |
| Maximum Angular Velocity | Not Specified by Manufacturer |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Number of Cameras | 1 |
| Camera System | 12 MP, 1/2.3"-Type CMOS Sensor with 4.5mm-Equivalent, f/2.6 Lens (92.6° FoV) |
| ISO Sensitivity Range | 100 to 3200 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | 1/16000 to 16 Seconds |
| Maximum Video Resolution | Up to 2.7K at 60 fps / 1080p at 120 fps / 720p at 240 fps / UHD 4K at 30 fps |
| Still Image Support | Up to 12 MP (JPEG / DNG) |
| Media/Memory Card Slot | In Gimbal microSD/microSDHC/microSDXC [128 GB Maximum / Class 10/U1/V10 or Faster Recommended] |
| Internal Storage | No |
| Number of Axes | One: Pitch (Tilt) |
| Rotation Range | Pitch (Tilt): 90° |
| Follow Speed | Tilt: 30°/s |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Proprietary Frequencies: 2.4 GHz (2.405 to 2.475) / 5.8 GHz (5.725 to 5.825) Power at 2.4G: 33 dBm (FCC) / 20 dBm (CE) Power at 5.8G: 33 dBm (FCC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | .8 Miles / 1.3 km |
| Transmitter I/O | 1x USB-C (Power) |
| Battery Type | Built-In (3000 mAh) |
| Operating Temperature | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Mobile App Compatible | No |
| Built-In Display | 5" (800 x 480) Touchscreen LCD, 500 nits/ cd/m2 |
| Dimensions | 10.9 x 7.5 x 2.9" / 276 x 190 x 74 mm |
| Battery Capacity | 4200 mAh |
| Battery Configuration | 6 S / 23.1 V |
| Maximum Charging Power | 5 A |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Weight | 1.6 lb / 716 g |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Output Voltage | 25.2 V |
| Power Rating | 150 W |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Overall Dimensions | 14.6 x 14.6 x 8.0" / 372.0 x 372.0 x 202.0 mm |
| Weight | 5.60 lb / 2.54 kg (With Propellers, Battery, Gimbal) |
| Package Weight | 14.24 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.7 x 16.6 x 10.7" |