Dell 18" Pro Max 18 Plus Notebook
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265HX |
| GPU | NVIDIA RTX PRO P2000 Blackwell with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 18" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 5) 1x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 7.17 lb / 3.25 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265HX |
| CPU | 20-Core: 2.6 to 5.3 GHz Performance (8 Cores) 2.3 to 4.6 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA RTX PRO P2000 Blackwell with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6400 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots (SO-DIMM) |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | VA LCD |
| Size | 18" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 500 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Variable Refresh Technology | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 5) / Supports Power Delivery 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2.5 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 6-Cell: 96 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Chassis Intrusion Switch, Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader |
| Power Supply | 280 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 15.8 x 11 x 0.8" / 402 x 279.9 x 19.5 mm |
| Weight | 7.17 lb / 3.25 kg |
| Package Weight | 11.38 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.75 x 13.35 x 2.8" |