Dell 16" Pro 16 Laptop
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core 5 120U |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 4.27 lb / 1.94 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core 5 120U |
| CPU | 10-Core: 0.9 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores) 1.4 to 5 GHz Performance (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5200 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / Supporting up to 64 GB |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Storage Drive Type | 1x 256 GB / M.2 SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 55 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| Power Supply | 65 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 14.09 x 9.91 x 0.82" / 35.79 x 25.17 x 2.08 cm |
| Weight | 4.27 lb / 1.94 kg |
| Package Weight | 6.93 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.4 x 12.6 x 2.7" |