Dell 16" Pro Max 16 Notebook
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265H |
| GPU | NVIDIA RTX PRO 1000 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 4.65 lb / 2.11 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265H |
| CPU | 16-Core: 2.2 to 5.3 GHz Performance (6 Cores) 1.7 to 4.5 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.5 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA RTX PRO 1000 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 64 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 35 ms |
| Variable Refresh Technology | No |
| Viewing Angle (H x V) | 170 x 170° |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Occupied] 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Available] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD/microSDHC/microSDXC |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 2 MP (1080p) |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 6-Cell: 96 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Number Pad, Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Webcam Blocker, Wedge-Shaped Lock Slot |
| Power Supply | 130 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 1.8 A |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT Gold with Climate+ |
| Dimensions | 14.09 x 10.08 x 0.75" / 357.89 x 256.03 x 19.05 mm |
| Weight | 4.65 lb / 2.11 kg |
| Package Weight | 7.91 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.8 x 12.7 x 3.5" |