Dell 16" Pro 16 Multi-Touch
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core 7 150U |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 4.28 lb / 1.94 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core 7 150U |
| CPU | 10-Core: 1.2 to 5.4 GHz Performance (2 Cores) 1.8 to 4 GHz Efficiency (8 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 12 TOPS |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5200 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 55 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Facial Recognition |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Certifications | EPEAT Gold, EPEAT Climate+ |
| Dimensions | 14.1 x 9.9 x 0.84" / 358.1 x 251.5 x 21.34 mm |
| Weight | 4.28 lb / 1.94 kg |
| Package Weight | 6.945 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.4 x 13.4 x 2.6" |