Dell 16" Pro 16 Laptop
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 220 |
| GPU | AMD Radeon 740M |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 4.28 lb / 1.94 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 220 |
| CPU | 6-Core: 3.2 to 4.9 GHz |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 22 MB |
| GPU | AMD Radeon 740M |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5200 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Storage Drive Type | 1x 256 GB / M.2 SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 55 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Facial Recognition |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Certifications | EPEAT Gold, EPEAT Climate+ |
| Dimensions | 14.1 x 9.9 x 0.84" / 358.1 x 251.5 x 21.34 mm |
| Weight | 4.28 lb / 1.94 kg |
| Package Weight | 6.86 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.5 x 12.6 x 2.7" |