Dell 14" Pro Max 14 Laptop
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265H |
| GPU | Intel Arc 140T |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 4.03 lb / 1.83 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265H |
| CPU | 16-Core: 2.2 to 5.3 GHz Performance (6 Cores) 1.7 to 4.5 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 2.5 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | Intel Arc 140T |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 7500 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 32 GB Module / 1 Slots Supporting up to 64 GB (LPCAMM) |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | VA LCD |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time | 35 ms |
| Variable Refresh Technology | No |
| Viewing Angle (H x V) | 170 x 170° |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (10 GbE) |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 4-Cell: 72 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Webcam Blocker, Wedge-Shaped Lock Slot |
| Power Supply | 100 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 12.3 x 8.9 x 0.97" / 313 x 227.3 x 24.65 mm |
| Weight | 4.03 lb / 1.83 kg |
| Package Weight | 6.455 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.8 x 13.7 x 2.5" |