Dell 14" Pro 14 Plus Laptop
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 235U |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 3.09 lb / 1.4 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 235U |
| CPU | 12-Core: 2 to 4.9 GHz Performance (2 Cores) 1.6 to 4.1 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.4 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 12 TOPS |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / Supporting up to 32 GB |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | LCD |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 55 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Chassis Intrusion Switch, Facial Recognition, Webcam Blocker, Wedge-Shaped Lock Slot |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 12.3 x 8.8 x 0.79" / 31.2 x 22.4 x 2.01 cm |
| Weight | 3.09 lb / 1.4 kg |
| Package Weight | 5.615 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.5 x 13.7 x 2.4" |