Dell 14" Pro 14 Plus Laptop
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 PRO 230 |
| GPU | AMD Radeon 760M |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 3.44 lb / 1.56 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 PRO 230 |
| CPU | 6-Core: Up to 4.9 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 16 TOPS |
| L3 Cache | 22 MB |
| GPU | AMD Radeon 760M |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 7500 MT/s LPDDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 55 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Facial Recognition, Webcam Blocker |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 12.3 x 8.8 x 0.8" / 312.4 x 223.5 x 20.3 mm |
| Weight | 3.44 lb / 1.56 kg |
| Package Weight | 5.62 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 15.9 x 13.8 x 2.4" |