Dell 14" Pro 14 Laptop
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 220 |
| GPU | AMD Radeon 740M |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 2.98 lb / 1.35 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 220 |
| CPU | 6-Core: 3.2 to 4.9 GHz |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU | AMD Radeon 740M |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 1 Slots Supporting up to 64 GB |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Storage Drive Type | 1x 256 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 55 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Webcam Blocker, Wedge-Shaped Lock Slot |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 12.4 x 8.9 x 0.03" / 313.7 x 225.3 x 0.84 mm |
| Weight | 2.98 lb / 1.35 kg |
| Package Weight | 5.485 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 15.6 x 14.7 x 2.5" |