Dell 13.3" Pro 13 Plus Multi-Touch 2-in-1 Laptop
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (28 W TDP) |
| GPU | AMD Radeon 860M |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 13.3" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 3.22 lb / 1.46 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (28 W TDP) |
| CPU | 8-Core: 2 to 5 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 50 TOPS |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU | AMD Radeon 860M |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 7500 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 13.3" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 900:1 |
| Response Time | 32 ms |
| Viewing Angle (H x V) | 160 x 160° |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2230 (PCIe 4.0) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | Built-In |
| Webcam | Yes: User-Facing 2 MP (1080p) |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 55 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad with Integrated Touchscreen |
| Security | Facial Recognition, Wedge-Shaped Lock Slot |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 1.7 A |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C at 10 to 90% Humidity |
| Certifications | EPEAT Gold, EPEAT Climate+, TCO Certified 9.0 |
| Dimensions | 11.81 x 8.46 x 0.8" / 30 x 21.49 x 2 cm |
| Weight | 3.22 lb / 1.46 kg |
| Package Weight | 5.285 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 15.5 x 13.3 x 2.5" |