Dell 13.3" Latitude 5350 Laptop
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 13.3" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 2.72 lb / 1.23 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U |
| CPU | 12-Core: 1.3 to 4.3 GHz Performance (2 Cores) 0.8 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 6400 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 13.3" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 250 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Storage Drive Type | 1x 256 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 54 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Fingerprint Reader, HDD User Password Protection, Wedge-Shaped Lock Slot |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C at 10 to 90% Humidity |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT |
| Dimensions | 12.04 x 8.17 x 0.73" / 305.82 x 207.52 x 18.54 mm |
| Weight | 2.72 lb / 1.23 kg |
| Package Weight | 4.83 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 15.1 x 13.2 x 2.4" |