CyberPowerPC Gamer Xtreme Desktop Computer (White)
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-14700F (14th Gen) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 with 8 GB GDDR6 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort Output 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 3x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B860 |
| Processor | Intel Core i7-14700F (14th Gen) |
| CPU Socket | LGA 1851 |
| CPU | 20-Core: 2.1 to 5.3 GHz Performance (8 Cores) 1.5 to 4.2 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 33 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 with 8 GB GDDR6 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 6400 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 192 GB |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 2x M.2 Slot [Occupied] 1x 3.5" Bay [Available] 2x 2.5" Bay [Available] |
| PCI Expansion | 1x PCIe x16 (Occupied) 2x PCIe x1 (Available) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort Output 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 3x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Dimensions | 19.3 x 18.1 x 9.3" / 490.2 x 459.7 x 236.2 mm |
| Weight | 43 lb / 19.5 kg |
| Package Weight | 39 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.5 x 22.5 x 13" |