CyberPowerPC Gamer Master Desktop Computer (Black)
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 8700F (65 W TDP) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort Output 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 3x 1/8" / 3.5 mm Line Input/Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with Number Pad, Backlight |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B850 |
| Processor | AMD Ryzen 7 8700F (65 W TDP) |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU | 8-Core: 4.1 to 5 GHz |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 6000 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 192 GB (DIMM) |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Available] 2x 3.5" Bay [Available] 2x 2.5" Bay [Available] |
| PCI Expansion | 1x PCIe 4.0 x16 (Occupied) 2x PCIe 3.0 x1 (Available) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort Output 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 3x 1/8" / 3.5 mm Line Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with Number Pad, Backlight |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Dimensions | 19.6 x 18.1 x 9.3" / 497.8 x 459.7 x 236.2 mm |
| Weight | 41 lb / 18.6 kg |
| Package Weight | 39.045 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.5 x 21.3 x 12.7" |