CHASING DORY Underwater ROV
| Image Sensor | 1/2.9" CMOS |
| Resolution | Photo: 2 MP: 1920 x 1080 Video: 1920 x 1080 / 30 fps |
| File Formats | Photo: JPEG Video: MP4 |
| Aperture | f/1.6 |
| ISO Range | 100-3200 |
| Field of View | 100° |
| Memory | 16 GB |
| Depth Rating | 49' / 15 m |
| Speed | Max. Cruising: 3 Knots (5' / 1.5 m per Second) |
| Sensor | 3-Axis Gyroscope/Accelerometer/Compass Depth Sensor: ± 0.5m Temperature Sensor: ± 3.6°F / 2°C |
| Lighting | 2 x 250-Lumen LEDs Color Temperature: 4000K-5000K |
| Connectivity | Tether: 49' / 15 m |
| Wi-Fi Range | Up to 49' / 15 m |
| Power | Rechargeable Battery: 4800 mAh Charge Time: 2 h Runtime: 1 h |
| Charger | 12.6 VDC V, 1.8 A |
| Dimensions | ROV: 9.7 x 7.4 x 3.6" / 24.7 x 18.8 x 9.2 cm Wi-Fi Buoy: 5.1 x 5.1 x 3.5" / 13.0 x 13.0 x 8.8 cm |
| Weight | ROV: 2.4 lb / 1.1 kg Wi-Fi Buoy: 5.6 oz / 160 g |
| Package Weight | 8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.7 x 10.3 x 9.3" |