CHASING M2 S Underwater ROV Advanced Set (656' Tether)
- Depth Rating: 328'
- 4K UHD Video, 12MP Photos
- Grabber with 4.7" Claw
- Electronic Image Stabilization
- Holds Course Despite Waves and Currents
- Manual Reel
- Two 2000-Lumen LED Lights
- Top Speed: Four Knots
- Wheeled Case with Retractable Handle
- Removable 46GB SD Card
- CHASING M2 S Underwater ROV Advanced Set (656' Tether)
- Remote Controller
- 656' Tether
- Manual Reel
- Spare Left Thruster
- Spare Right Thruster
- Grabber with 4.7" Claw
- Power Cord and 3-in-1 Charger
- Adapter Cable (US)
- M2 S Charging Adapter Cable
- Trolley Case
- 200Wh Battery
- Action Camera Mount
- EPP Storage Box
- Towel
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty (ROV Camera/Sensor and Circuit Board, LED Light, Tether Connector, Charger Kit,)
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty (Remote Control: Circuit Board, Battery, Joystick, Button)
- Limited 6-Month Manufacturer Warranty (ROV Battery, Thruster, ROV & Remote Controller Charging/Tether Sockets)
CHASING M2 S Specs
Wireless
| Wireless | Wi-Fi |
| Mobile App Compatible | Yes (Required): Android & iOS App Name: CHASING App |
Physical
| Color | Gray |
| Environmental Resistance | Water-Resistant to 328' / 100.0 m (Unrated) |
| Impact Resistance | Impact-Resistant (IK08) |
| Operating Conditions | 14 to 113°F / -10 to 45°C |
| Dimensions | 15 x 10.5 x 6.5" / 38 x 26.7 x 16.5 cm (ROV) |
| Weight | 9.9 lb / 4.5 kg |
Packaging Info
| Package Weight | 52.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.5 x 20.25 x 15.75" |