Autel Robotics EVO Max 4T XE Bundle
| Maximum Flight Time | 42 Minutes |
| Remote ID | No |
| Camera System | Wide 48 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/2.8 Lens (83.5° FoV) Zoom 48 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 64 to 234mm-Equivalent, f/2.8 Lens (40 to 10.3° FoV) Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -4 to 1022°F / -20 to 550°C Measurement Range with 9.1mm-Equivalent, f/1 Lens (64° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to UHD 4K at 30 fps Zoom Up to 4000 x 3000 at 30 fps Thermal Up to 640 x 512 at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 50.3 MP (JPEG) Up to 12.6 MP (DNG) Up to 12 MP (JPEG) Zoom Up to 48 MP (JPEG) Up to 12 MP (DNG / JPEG) Thermal Up to .3 MP (JPEG) |
| Sensing System | Omnidirectional with Radar Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 4.2 lb / 1890 g (Takeoff) 3.6 lb / 1640 g (With Battery, Gimbal) |
| Maximum Horizontal Speed | 51.4 mph / 82.8 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 17.9 mph / 28.8 km/h |
| Maximum Descent Speed | 13.4 mph / 21.6 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 27 mph / 43.5 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 2.5 Miles / 4 km |
| Maximum Flight Time | 42 Minutes |
| Maximum Hover Time | 38 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 35° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m RTK Vertical: ±0.49' / 0.15 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±1.6' / 0.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 300°/s (Pitch) 120°/s (Yaw) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Propeller Size | 11" |
| Remote ID | No |
| Aircraft I/O | 1x Micro-USB (Data) 1x USB-C (Service) |
| Operating Conditions | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Number of Cameras | 3 (Cannot Be Used Simultaneously) |
| Camera System | Wide 48 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/2.8 Lens (83.5° FoV) Zoom 48 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 64 to 234mm-Equivalent, f/2.8 Lens (40 to 10.3° FoV) Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -4 to 1022°F / -20 to 550°C Measurement Range with 9.1mm-Equivalent, f/1 Lens (64° FoV) |
| Zoom | Zoom 160x Digital Thermal 16x Digital |
| Minimum Focus Distance | Wide 4.9' / 1.5 m Zoom 6.6' / 2 m Thermal 7.2' / 2.2 m |
| ISO Sensitivity Range | Wide Photo: 100 to 6400 in Auto Mode Video: 100 to 64,000 in Auto Mode Photo: 100 to 12,800 in Manual Mode Video: 100 to 6400 in Manual Mode Zoom 100 to 6400 in Auto Mode 100 to 12,800 in Manual Mode |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | Wide 1/8000 to 8 Seconds (Photo) 1 to 1/8000 Second (Video) Zoom 1/8000 to 8 Seconds (Photo) 1 to 1/8000 Second (Video) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to UHD 4K at 30 fps Zoom Up to 4000 x 3000 at 30 fps Thermal Up to 640 x 512 at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 50.3 MP (JPEG) Up to 12.6 MP (DNG) Up to 12 MP (JPEG) Zoom Up to 48 MP (JPEG) Up to 12 MP (DNG / JPEG) Thermal Up to .3 MP (JPEG) |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC |
| Internal Storage | In Aircraft Body 128 GB |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Mechanical Range Yaw (Pan): 180° (-135 to 45°) Roll: 90° (-45 to 45°) Pitch (Tilt): 90° (-45 to 45°) |
| Follow Speed | 100°/s |
| Stabilization Accuracy | ±0.005° |
| Sensing System | Omnidirectional with Radar Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Detection Range: 1.6 to 101.7' / 0.5 to 31 m Field of View: 60° (Horizontal) / 80° (Vertical) Backward Detection Range: 1.6 to 82.0' / 0.5 to 25 m Lateral Detection Range: 1.6 to 85.3' / 0.5 to 26 m Upward Detection Range: 0.7 to 85.3' / 0.2 to 26 m Field of View: 120° (Front-to-Back) / 180° (Side-to-Side) Downward Detection Range: 1.0 to 75.5' / 0.3 to 23 m Field of View: 120° (Front-to-Back) / 180° (Side-to-Side) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Proprietary Frequencies: 2.4 GHz (2.400 to 2.4835) / 5.1 GHz (5.150 to 5.250) / 5.8 GHz (5.725 to 5.850) Power at 2.4G: 20 dBm (CE/FCC) Power at 5.1G: 17 dBm (FCC) Power at 5.8G: 17 dBm (FCC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 9.3 Miles / 15 km |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion (5800 mAh) |
| Operating Temperature | -4 to 104°F / -20 to 40°C |
| Mobile App Compatible | No |
| Built-In Display | 7.9" (2048 x 1536) Touchscreen LCD |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Battery Capacity | 8070 mAh / 120 Wh |
| Battery Configuration | 4 S / 14.88 V |
| Charging Temperature | 41 to 113°F / 5 to 45°C |
| Weight | 18.3 oz / 520 g |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Diagonal Size | 1.5' / 464 mm |
| Overall Dimensions | 22.1 x 5.8 x 25.6" / 562.0 x 147.0 x 651.0 mm (Unfolded) 10.1 x 5.2 x 5.7" / 257.0 x 131.0 x 145.0 mm (Folded) |
| Weight | 4.2 lb / 1890 g (Takeoff) 3.6 lb / 1640 g (With Battery, Gimbal) |
| Package Weight | 20.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.5 x 16.5 x 9.7" |