Autel Robotics EVO II Pro 6K RTK Rugged Bundle V3
| Maximum Flight Time | 36 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | 20 MP, 1"-Type CMOS Sensor with 29mm-Equivalent, f/2.8 Lens (82° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Up to 6K at 30 fps / UHD 4K at 60 fps |
| Still Image Support | Up to 20 MP (JPEG / DNG) |
| Sensing System | Omnidirectional with Ultrasonic Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 2.6 lb / 1187 g (Takeoff) 4.4 lb / 2000 g (with Maximum Payload) |
| Maximum Horizontal Speed | 44.7 mph / 71.9 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 17.9 mph / 28.8 km/h |
| Maximum Descent Speed | 8.9 mph / 14.3 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 39 mph / 62.8 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 4.3 Miles / 7 km |
| Maximum Flight Time | 36 Minutes |
| Maximum Hover Time | 35 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 33° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m RTK Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±0.3' / 0.1 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±4.9' / 1.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 120°/s (Pitch) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Aircraft I/O | 1x USB-C (Data) |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Number of Cameras | 1 |
| Camera System | 20 MP, 1"-Type CMOS Sensor with 29mm-Equivalent, f/2.8 Lens (82° FoV) |
| Zoom | 16x Optical |
| Minimum Focus Distance | 1.6' / 0.5 m |
| ISO Sensitivity Range | Photo: 100 to 6400 Video: 100 to 44,000 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | 1/8000 to 8 Seconds (Photo) 1 to 1/8000 Seconds (Video) |
| Maximum Video Resolution | Up to 6K at 30 fps / UHD 4K at 60 fps |
| Still Image Support | Up to 20 MP (JPEG / DNG) |
| Photo Modes | Auto-Exposure Bracketing (AEB), Burst Shooting, Interval, Single Shot |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC [256 GB Maximum / U3/V30 or Faster Recommended] In Remote/Transmitter microSD/microSDHC/microSDXC |
| Internal Storage | In Aircraft Body 8 GB In Remote/Transmitter 128 GB |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Controllable Range Yaw (Pan): 180° (-90 to 90°) Pitch (Tilt): 120° (-90 to 30°) Mechanical Range Yaw (Pan): 200° (-100 to 100°) Pitch (Tilt): 180° (-135 to 45°) |
| Follow Speed | Tilt: 300°/s |
| Stabilization Accuracy | ±0.005° |
| Sensing System | Omnidirectional with Ultrasonic Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 1.6 to 59.1' / 0.5 to 18 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 60° (Horizontal) / 80° (Vertical) Backward Measurement Range: 1.6 to 52.5' / 0.5 to 16 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 60° (Horizontal) / 80° (Vertical) Lateral Measurement Range: 1.6 to 32.8' / 0.5 to 10 m Max Speed: 11.2 mph / 5 m/s Field of View: 65° (Horizontal) / 50° (Vertical) Upward Measurement Range: 1.6 to 32.8' / 0.5 to 10 m Max Speed: 11.2 mph / 5 m/s Field of View: 65° (Front-to-Back) / 50° (Side-to-Side) Downward Measurement Range: 1.6 to 32.8' / 0.5 to 10 m Max Speed: 11.2 mph / 5 m/s Field of View: 100° (Front-to-Back) / 80° (Side-to-Side) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Proprietary 900 MHz / 2.4 GHz / 5.1 GHz / 5.8 GHz Power at 0.9G: 33 dBm (FCC) Power at 2.4G: 20 dBm (CE/SRRC) Power at 5.8G: 33 dBm (SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 9.3 Miles / 15 km |
| Transmitter I/O | 1x USB-A Output (Power) 1x USB-C (Power) 1x HDMI Output (Video) |
| Clean Video Output | No |
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion Polymer (LiPo) (5800 mAh) |
| Operating Temperature | -4 to 104°F / -20 to 40°C |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Autel Explorer |
| Built-In Display | 7.9" (2048 x 1536) Touchscreen LCD, 2000 nits/ cd/m2 |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Battery Capacity | 7100 mAh / 82 Wh |
| Battery Configuration | 3 S / 11.55 V |
| Maximum Charging Power | 93 W |
| Charging Temperature | 41 to 113°F / 5 to 45°C |
| Weight | 12.9 oz / 365 g |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 1.5 A |
| Output Voltage | 13.2 V, 5 A 12 V, 1.5 A 9 V, 2 A 5 V, 3 A |
| Power Rating | 66 W |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Diagonal Size | 15.6" / 397 mm |
| Overall Dimensions | 5.1 x 4.3 x 9.1" / 130.0 x 108.0 x 230.0 mm (Folded) 22.0 x 4.3 x 18.0" / 558.0 x 108.0 x 457.0 mm (Unfolded) |
| Weight | 2.6 lb / 1187 g (Takeoff) 4.4 lb / 2000 g (with Maximum Payload) |
| Package Weight | 21.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.7 x 18.2 x 10.4" |