Autel Robotics EVO Lite+ Drone (Premium, Deep Space Gray)
| Maximum Flight Time | 40 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | 20 MP, 1"-Type CMOS Sensor with 29mm-Equivalent, f/2.8 Lens (82° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Up to 6K at 30 fps / 1080p at 120 fps |
| Still Image Support | Up to 20 MP (JPEG / DNG) |
| Sensing System | Downward/Forward/Backward Only with Ultrasonic Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter with Smartphone/Mobile Device |
| Weight | 1.8 lb / 835 g (Takeoff) |
| Maximum Horizontal Speed | 40.3 mph / 64.9 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 11.2 mph / 18.0 km/h |
| Maximum Descent Speed | 8.9 mph / 14.3 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 23.6 mph / 38 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 2.5 Miles / 4 km |
| Maximum Flight Time | 40 Minutes |
| Maximum Hover Time | 38 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 33° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±4.9' / 1.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 200°/s (Pitch) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Aircraft I/O | 1x USB-C (Data) |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Number of Cameras | 1 |
| Camera System | 20 MP, 1"-Type CMOS Sensor with 29mm-Equivalent, f/2.8 Lens (82° FoV) |
| Zoom | 16x Optical |
| Minimum Focus Distance | 1.6' / 0.5 m |
| ISO Sensitivity Range | Video/Photo: 100 to 6400 (Extended: 100 to 48,000) |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | 1/8000 to 8 Seconds (Photo) 1 to 1/8000 Seconds (Video) |
| Maximum Video Resolution | Up to 6K at 30 fps / 1080p at 120 fps |
| Still Image Support | Up to 20 MP (JPEG / DNG) |
| Photo Modes | Auto-Exposure Bracketing (AEB), Burst Shooting, Interval, Single Shot |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC (UHS-III) [256 GB Maximum / U3/V30 or Faster Recommended] |
| Internal Storage | In Aircraft Body 6 GB |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Controllable Range Yaw (Pan): 160° (-80 to 80°) Pitch (Tilt): 120° (-90 to 30°) Mechanical Range Yaw (Pan): 180° (-90 to 90°) Roll: 90° (-45 to 45°) Pitch (Tilt): 180° (-135 to 45°) |
| Follow Speed | Tilt: 30°/s |
| Stabilization Accuracy | ±0.003° |
| Sensing System | Downward/Forward/Backward Only with Ultrasonic Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 1.6 to 59.1' / 0.5 to 18 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 70° (Horizontal) / 88° (Vertical) Backward Measurement Range: 1.6 to 59.1' / 0.5 to 18 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 40° (Horizontal) / 30° (Vertical) Downward Measurement Range: 1.6 to 72.2' / 0.5 to 22 m Hovering Range: 1.6 to 131.2' / 0.5 to 40 m Field of View: 40° (Front-to-Back) / 30° (Side-to-Side) |
| Control Method | Included Transmitter with Smartphone/Mobile Device |
| Transmission System | Proprietary 2.4 GHz / 5.1 GHz / 5.8 GHz |
| Maximum Operating Distance | 7.5 Miles / 12 km |
| Transmitter I/O | 1x USB-C (Power) |
| Battery Type | Built-In (3930 mAh) |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Mobile Device Compatibility | Devices up to 3.3" / 83 mm Wide and 0.5" / 13 mm Thick |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Autel Sky |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Battery Capacity | 6175 mAh / 68.7 Wh |
| Battery Configuration | 3 S / 11.13 V |
| Maximum Charging Power | 78 W / 12.75 V |
| Operating Temperature | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Charging Temperature | 41 to 113°F / 5 to 45°C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Output Voltage | 12.8 V, 5 A |
| Power Rating | 64 W |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, Galileo |
| Diagonal Size | 14.5" / 368 mm |
| Overall Dimensions | 8.3 x 3.7 x 4.8" / 210.0 x 95.0 x 123.0 mm (Folded) 17.0 x 3.7 x 20.3" / 433.0 x 95.0 x 516.0 mm (Unfolded) |
| Weight | 1.8 lb / 835 g (Takeoff) |
| Package Weight | 7.135 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.1 x 9.7 x 7.3" |