Autel Robotics EVO II Dual 640T Enterprise Bundle V3 Drone with Thermal Imaging
| Maximum Flight Time | 38 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | Wide 1/1.28"-Type CMOS Sensor with 23mm-Equivalent, f/1.9 Lens (1.9° FoV) Standard Size-Unspecified CMOS Sensor with Lens Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -4 to 1022°F / -20 to 550°C Measurement Range with Lens (33° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to UHD 4K at 60 fps Thermal Up to 512p at 25 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 12.5 MP (DNG / JPEG) Up to 50 MP (DNG / JPEG) Up to 8 MP (DNG / JPEG) Thermal Up to 2 MP (JPEG) Up to .9 MP (JPEG) Up to .3 MP (JPEG) |
| Sensing System | Omnidirectional with Ultrasonic Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 2.5 lb / 1150 g (Takeoff) 4.4 lb / 2000 g (with Maximum Payload) |
| Maximum Horizontal Speed | 44.7 mph / 71.9 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 17.9 mph / 28.8 km/h |
| Maximum Descent Speed | 8.9 mph / 14.3 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 43.2 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 4.3 Miles / 7 km |
| Maximum Flight Time | 38 Minutes |
| Maximum Hover Time | 33 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 33° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±4.9' / 1.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 120°/s (Pitch) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Aircraft I/O | 1x USB-C (Data) |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Number of Cameras | 2 (Cannot Be Used Simultaneously) |
| Camera System | Wide 1/1.28"-Type CMOS Sensor with 23mm-Equivalent, f/1.9 Lens (1.9° FoV) Standard Size-Unspecified CMOS Sensor with Lens Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -4 to 1022°F / -20 to 550°C Measurement Range with Lens (33° FoV) |
| Zoom | 16x Optical |
| Minimum Focus Distance | Wide 1.6' / 0.5 m |
| ISO Sensitivity Range | Wide Photo: 100 to 6400 Video: 100 to 64,000 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | Wide 1/8000 to 8 Seconds (Photo) 1 to 1/8000 Seconds (Video) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to UHD 4K at 60 fps Thermal Up to 512p at 25 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 12.5 MP (DNG / JPEG) Up to 50 MP (DNG / JPEG) Up to 8 MP (DNG / JPEG) Thermal Up to 2 MP (JPEG) Up to .9 MP (JPEG) Up to .3 MP (JPEG) |
| Photo Modes | Auto-Exposure Bracketing (AEB), Burst Shooting, Interval, Single Shot |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC (UHS-III) [256 GB Maximum / Class 10/U1/V10 or Faster Recommended] |
| Internal Storage | In Aircraft Body 8 GB In Remote/Transmitter 128 GB |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Controllable Range Yaw (Pan): 180° (-90 to 90°) Pitch (Tilt): 120° (-90 to 30°) Mechanical Range Yaw (Pan): 200° (-100 to 100°) Pitch (Tilt): 180° (-135 to 45°) |
| Follow Speed | Tilt: 300°/s |
| Stabilization Accuracy | ±0.005° |
| Sensing System | Omnidirectional with Ultrasonic Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 1.6 to 59.1' / 0.5 to 18 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 60° (Horizontal) / 80° (Vertical) Backward Measurement Range: 1.6 to 52.5' / 0.5 to 16 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 60° (Horizontal) / 80° (Vertical) Lateral Measurement Range: 1.6 to 32.8' / 0.5 to 10 m Max Speed: 11.2 mph / 5 m/s Field of View: 65° (Horizontal) / 50° (Vertical) Upward Measurement Range: 1.6 to 32.8' / 0.5 to 10 m Max Speed: 11.2 mph / 5 m/s Field of View: 50° (Front-to-Back) / 65° (Side-to-Side) Downward Measurement Range: 1.6 to 32.8' / 0.5 to 10 m Max Speed: 11.2 mph / 5 m/s Field of View: 80° (Front-to-Back) / 100° (Side-to-Side) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Proprietary 900 MHz / 2.4 GHz / 5.1 GHz / 5.8 GHz Power at 0.9G: 31 dBm (FCC/ISED) Power at 2.4G: 32 dBm (ISED) / 20 dBm (CE/MIC/SRRC/RCM) Power at 5.8G: 33 dBm (CE/MIC/SRRC/ISED) / 14 dBm (CE/RCM) |
| Maximum Operating Distance | 9.3 Miles / 15 km |
| Transmitter I/O | 1x USB-C Input (Power) 1x USB-A Output (Expansion) 1x HDMI Output (Video) |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion Polymer (LiPo) (5800 mAh) |
| Operating Temperature | -4 to 104°F / -20 to 40°C |
| Mobile App Compatible | No |
| Built-In Display | 7.9" (2048 x 1536) Touchscreen LCD, 2000 nits/ cd/m2 |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Battery Capacity | 7100 mAh / 82 Wh |
| Battery Configuration | 3 S / 11.55 V |
| Maximum Charging Power | 93 W |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Storage Temperature | 14 to 86°F / -10 to 30°C |
| Charging Temperature | 41 to 113°F / 5 to 45°C |
| Weight | 12.9 oz / 365 g |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 1.5 A |
| Output Voltage | 13.2 V, 5 A 12 V, 1.5 A 9 V, 2 A 5 V, 3 A |
| Power Rating | 66 W |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Diagonal Size | 15.6" / 397 mm |
| Overall Dimensions | 5.1 x 4.3 x 9.1" / 130.0 x 108.0 x 230.0 mm (Folded) 22.0 x 4.3 x 18.0" / 558.0 x 108.0 x 457.0 mm (Unfolded) |
| Weight | 2.5 lb / 1150 g (Takeoff) 4.4 lb / 2000 g (with Maximum Payload) |
| Package Weight | 22 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22 x 19.4 x 10.4" |