ASUS 18" Vivobook M1807HA Laptop
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 260 |
| GPU | AMD Radeon |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 18" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 5.73 lb / 2.6 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 260 |
| CPU | 8-Core: 3.8 to 5.1 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 16 TOPS |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | AMD Radeon |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module + Onboard 16 GB / 1 Slots |
| Panel Type | LCD |
| Size | 18" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Variable Refresh Technology | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Built-In Speakers | Yes: 4 |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 70 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | BIOS Booting, Facial Recognition, Firmware TPM (Software-Based) |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Certifications | REACH, RoHS |
| Dimensions | 15.85 x 10.8 x 0.78" / 40.25 x 27.4 x 1.99 cm |
| Weight | 5.73 lb / 2.6 kg |
| Package Weight | 8.565 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.3 x 13.3 x 2.7" |