ASUS 16" V16 Vivobook Laptop
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 7 240H |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Weight | 4.3 lb / 2 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 7 240H |
| CPU | 10-Core: 2.5 to 5.2 GHz Performance (6 Cores) 1.8 to 4 GHz Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | / 2 Slots |
| vPro Support | No |
| Panel Type | LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Yes |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 3-Cell: 63 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| Power Supply | 150 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 14.1 x 9.9 x 0.87" / 35.8 x 25.1 x 2.21 cm |
| Weight | 4.3 lb / 2 kg |
| Package Weight | 7.225 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.2 x 12.4 x 2.5" |