ASUS 16" Vivobook S 16 OLED Laptop Copilot+ PC
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 |
| GPU | AMD Radeon 860M |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 3.31 lb / 1.5 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 |
| CPU | 8-Core: 2 to 5.5 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 50 TOPS |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU | AMD Radeon 860M |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| Panel Type | OLED |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 (HDR Mode) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | Near Infinite (Black Pixels Emit No Light) |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD (Unspecified Type) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 4-Cell: 75 Wh |
| Keyboard | Built-In Full-Size Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Facial Recognition |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 13.92 x 9.72 x 0.63" / 35.36 x 24.69 x 1.6 cm |
| Weight | 3.31 lb / 1.5 kg |
| Package Weight | 5.715 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.3 x 12.1 x 2.4" |