ASUS 14" ZenBook Duo UX8407 Multi-Touch Laptop Copilot+ PC
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra X9 388H |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 3.64 lb / 1.65 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra X9 388H |
| CPU | 16-Core: 2.1 to 5.1 GHz Performance (4 Cores) 1.6 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores) 1.6 to 3.7 GHz Low Power Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 50 TOPS |
| L3 Cache | 18 MB |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | No |
| Panel Type | OLED |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 1000 nits / cd/m2 (Peak in HDR Mode) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | Near Infinite (Black Pixels Emit No Light) |
| Response Time | 0.2 ms |
| Location | Behind Main Display |
| Panel Type | OLED |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Maximum Brightness | 1000 nits / cd/m2 (Peak in HDR Mode) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 4-Cell: 99 Wh |
| Keyboard | Detachable Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad, Stylus |
| Security | Facial Recognition |
| Power Supply | 100 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 12.21 x 8.21 x 0.92" / 310.13 x 208.53 x 23.37 mm |
| Weight | 3.64 lb / 1.65 kg |