MSI 18" Vector A18 HX A9W
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 9 9955HX |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 64 GB |
| Display Size | 18" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) 3x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 7.94 lb / 3.6 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 9 9955HX |
| CPU | 16-Core: 2.5 to 5.4 GHz |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 64 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 64 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 32 GB Module / 2 Slots |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 18" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Variable Refresh Technology | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) / Supports Power Delivery 3x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | Yes: 4x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 4-Cell: 99.9 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Facial Recognition |
| Power Supply | 400 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 15.91 x 12.09 x 1.26" / 404.11 x 307.09 x 32 mm |
| Weight | 7.94 lb / 3.6 kg |
| Package Weight | 15.33 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.4 x 16 x 4.5" |