MSI 18" Raider A18 HX A9W
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 9 9955X3D (55 W TDP) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 (175 W TGP) with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 18" |
| Native Resolution | 3840 x 2400 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 7.9 lb / 3.6 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 9 9955X3D (55 W TDP) |
| CPU | 16-Core: 2.5 to 5.4 GHz |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 128 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 (175 W TGP) with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 32 GB Module / Supporting up to 96 GB (SO-DIMM) |
| Panel Type | LCD with Mini-LED Backlight |
| Size | 18" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 3840 x 2400 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 1000 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] 1x M.2 Slot (PCIe 5.0) [Available] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | Yes: 4x 2 W and Dual Subwoofers |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD (Unspecified Type) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 4-Cell: 99 Wh |
| Keyboard | Built-In Full-Size Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Facial Recognition, Fingerprint Reader, Firmware TPM (Software-Based), Kensington Lock Slot |
| Power Supply | 400 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 15.9 x 12.1 x 1.26" / 404 x 307.5 x 32.05 mm |
| Weight | 7.9 lb / 3.6 kg |
| Package Weight | 15.45 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.4 x 16.2 x 4.3" |