MSI 16" Stealth A16 AI+
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 12 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 4.6 lb / 2.1 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| CPU | 12-Core: 2 to 5.1 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 50 TOPS |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 12 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 7500 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| Panel Type | OLED |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W and Quad Subwoofers |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 4-Cell: 99.9 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Facial Recognition, Fingerprint Reader, Firmware TPM (Software-Based), Kensington Lock Slot, Webcam Blocker |
| Power Supply | 240 W with Barrel/Proprietary |
| Certifications | EPEAT |
| Dimensions | 14 x 10.2 x 0.79" / 355.8 x 259.7 x 19.95 mm |
| Weight | 4.6 lb / 2.1 kg |
| Package Weight | 9.425 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.8 x 13.9 x 3.7" |