MSI 16" Prestige 16 Flip AI+ C3M 2-in-1 Multi-Touch Laptop
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra X9-388H |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Weight | 3.53 lb / 1.6 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra X9-388H |
| CPU | 16-Core: 2.1 to 5.1 GHz Performance (4 Cores) 1.6 to 3.8 GHz Efficiency (8 Core) 1.6 to 3.7 GHz Low Power Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 50 TOPS |
| L3 Cache | 18 MB |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 8533 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | No |
| Panel Type | OLED |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | Near Infinite (Black Pixels Emit No Light) |
| Variable Refresh Technology | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 4x 2 W and Subwoofer |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Capacity | 4-Cell: 81 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad, Stylus |
| Security | Facial Recognition, Webcam Blocker |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Certifications | CE |
| Dimensions | 14.08 x 10.01 x 0.55" / 357.63 x 254.25 x 13.97 mm |
| Weight | 3.53 lb / 1.6 kg |