MSI 16" Prestige 16 AI Evo Laptop
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255H |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 3840 x 2400 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 3.31 lb / 1.5 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255H |
| CPU | 16-Core: 2 to 5.1 GHz Performance (6 Cores) 1.5 to 4.4 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.5 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 6400 MT/s LPDDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | No |
| Panel Type | OLED |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 3840 x 2400 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD (Unspecified Type) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 99.9 Wh |
| Keyboard | Built-In Full-Size Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Fingerprint Reader |
| Power Supply | 100 W with USB-C |
| Certifications | ENERGY STAR |
| Dimensions | 14.11 x 10.02 x 0.75" / 35.84 x 25.45 x 1.91 cm |
| Weight | 3.31 lb / 1.5 kg |
| Package Weight | 6.995 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.5 x 13.1 x 3.6" |