MSI 16" Crosshair 16 HX AI
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 (115 W TGP) with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 5.5 lb / 2.5 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX |
| CPU | 20-Core: 2.4 to 5.2 GHz Performance (8 Cores) 1.8 to 4.5 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 (115 W TGP) with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 96 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] 1x M.2 Slot (PCIe 5.0) [Available] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 720p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 4-Cell: 90 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Number Pad, RGB Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Firmware TPM (Software-Based), Kensington Lock Slot, Webcam Blocker |
| Power Supply | 240 W with Barrel/Proprietary |
| Certifications | CE, FCC, WEEE |
| Dimensions | 14.1 x 10.5 x 1.1" / 359 x 266.4 x 27.9 mm |
| Weight | 5.5 lb / 2.5 kg |
| Package Weight | 10.035 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.2 x 12.3 x 3.6" |