Microsoft 13" Surface Pro for Business Copilot+ PC (11th Edition, Platinum, Wi-Fi Only)
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 13" |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) 1x Surface Keyboard 1x Surface Connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| Camera System | Rear 10.5 MP Sensor |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite |
| CPU | 12-Core |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Installed RAM | 16 GB |
| Panel Type | OLED |
| Size | 13" |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Native Resolution | 2880 x 1920 |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Solid State Storage | SSD |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) / Supports Power Delivery 1x Surface Keyboard 1x Surface Connector |
| Audio I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| Camera System | Rear 10.5 MP Sensor |
| Video Recording | Yes |
| Capacity | 53 Wh |
| Estimated Battery Life | 14 Hours |
| Power Supply | 39 W with USB-C |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition |
| Dimensions | 11.3 x 8.2 x 0.37" / 287 x 208.3 x 9.4 mm |
| Weight | 1.97 lb / 0.89 kg |
| Package Weight | 3.325 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 14 x 10.8 x 1.9" |