Microsoft 13" Surface Pro Copilot+ PC (11th Edition, Platinum, Wi-Fi + 5G)
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 13" |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) 1x Surface Keyboard 1x Surface Connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | 5G NR / 4G LTE / 3G GSM via Nano-SIM |
| Camera System | Rear 10 MP Sensor |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite |
| CPU | 12-Core |
| GPU | Adreno |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Magnetometer |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Installed RAM | 16 GB |
| Panel Type | OLED |
| Size | 13" |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Native Resolution | 2880 x 1920 |
| Maximum Brightness | 900 nits / cd/m2 (Peak in HDR Mode) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | Near Infinite (Black Pixels Emit No Light) |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Solid State Storage | SSD |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (USB4) / Supports Power Delivery 1x Surface Keyboard 1x Surface Connector |
| Audio I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | 5G NR / 4G LTE / 3G GSM via Nano-SIM • 5G Bands: n1 / n2 / n3 / n5 / n7 / n8 / n12 / n14 / n20 / n25 / n26 / n28 / n29 / n30 / n38 / n40 / n41 / n48 / n66 / n71 / n77 / n78 / n79 • 4G Bands: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 13 / 14 / 19 / 20 / 25 / 26 / 28 / 29 / 30 / 38 / 39 / 40 / 41 / 42 / 48 / 66 / 71 |
| NFC | Yes |
| Camera System | Rear 10 MP Sensor |
| Video Recording | Yes |
| Capacity | 53 Wh |
| Estimated Battery Life | 14 Hours |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Security | Facial Recognition |
| Dimensions | 11.3 x 8.2 x 0.4" / 287 x 209 x 9.3 mm |
| Weight | 1.97 lb / 0.89 kg |
| Package Weight | 3.76 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13.1 x 8.9 x 2" |