Microsoft 12" Surface Pro for Business Copilot+ PC (Platinum, Wi-Fi Only)
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus |
| Installed RAM | 24 GB |
| Display Size | 12" |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x Surface Keyboard |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| Camera System | Front 5 MP Sensor Rear 10 MP Sensor |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus |
| CPU | 8-Core |
| GPU | Adreno |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Magnetometer |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Installed RAM | 24 GB |
| Panel Type | LCD |
| Size | 12" |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Native Resolution | 2196 x 1464 |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Solid State Storage | UFS |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Power Delivery 1x Surface Keyboard |
| Audio I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| NFC | No |
| Camera System | Front 5 MP Sensor Rear 10 MP Sensor |
| Video Recording | Yes |
| Capacity | 38 Wh |
| Estimated Battery Life | 16 Hours |
| Power Supply | 45 W with USB-C |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition |
| Dimensions | 10.8 x 7.4 x 0.3" / 274.3 x 188 x 7.62 mm |
| Weight | 1.5 lb / 680 g |
| Package Weight | 2.3 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13.2 x 10.6 x 1.5" |