Lenovo 16" ThinkPad P1 Gen 8 Laptop
FOR IMMEDIATE RESPONSE:
EMAIL: sales@wholesaletechz.com
EMAIL2: info@wholesaletechz.com
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265H |
| GPU | NVIDIA RTX PRO P2000 Blackwell with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 3840 x 2400 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 5) 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 4.06 lb / 1.84 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265H |
| CPU | 16-Core: 2.2 to 5.3 GHz Performance (6 Cores) 1.7 to 4.5 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.5 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA RTX PRO P2000 Blackwell with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 7467 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 32 GB Module / 1 Slots Supporting up to 64 GB (LPCAMM2) |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 3840 x 2400 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 800 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Occupied] 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Available] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 5) / Supports Power Delivery 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Power Delivery |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD (Unspecified Type) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 90 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Kensington Lock Slot, Webcam Blocker |
| Power Supply | 150 W with USB-C |
| Certifications | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold Registered, RoHS, TCO Certified Gen 10 |
| Dimensions | 13.95 x 9.49 x 0.81" / 35.43 x 24.1 x 2.06 cm |
| Weight | 4.06 lb / 1.84 kg |
| Package Weight | 6.785 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.5 x 13.6 x 2.9" |