Lenovo 14" Slim 7i Aura Edition Multi-Touch Laptop Copilot+ PC
FOR IMMEDIATE RESPONSE:
EMAIL: sales@wholesaletechz.com
EMAIL2: info@wholesaletechz.com
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V |
| GPU | Intel Arc Graphics 140V |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 2.84 lb / 1.29 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V |
| CPU | 8-Core: 2.2 to 4.8 GHz Performance (4 Cores) 2.2 to 3.7 GHz Low Power Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 47 TOPS |
| L3 Cache | 12 MB |
| Graphics Type | Integrated |
| GPU | Intel Arc Graphics 140V |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 8533 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | No |
| Panel Type | OLED |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | Near Infinite (Black Pixels Emit No Light) |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2 and Dual Subwoofers |
| Built-In Microphones | Yes: 4 |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD (Unspecified Type) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 4-Cell: 9050 mAh |
| Keyboard | Built-In Full-Size Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Dimensions | 12.28 x 8.71 x 0.63" / 31.19 x 22.12 x 1.6 cm |
| Weight | 2.84 lb / 1.29 kg |
| Package Weight | 4.7 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.5 x 11.25 x 3.25" |