Lenovo 16" ThinkPad E16 Gen 1 Notebook
FOR IMMEDIATE RESPONSE:
EMAIL: sales@wholesaletechz.com
EMAIL2: info@wholesaletechz.com
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core i5-1335U (13th Gen) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Inputs/Outputs | |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Weight | 3.9 lb / 1.8 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core i5-1335U (13th Gen) |
| CPU | 10-Core: 1.3 to 4.6 GHz Performance (2 Cores) 0.9 to 3.4 GHz Efficiency (8 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 3200 MT/s DDR4 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 8 GB Module + Onboard 8 GB / 1 Slots Supporting up to 32 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Variable Refresh Technology | No |
| Viewing Angle (H x V) | 170 x 170° |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Storage Drive Type | 1x 256 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2242 (PCIe 4.0 x4) [Occupied] 1x M.2 Slot 2242 (PCIe 3.0 x4) [Available] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 47 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Number Pad, Backlight |
| Pointing Device | TouchPad, Pointing Stick |
| Security | Chassis Intrusion Switch, Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, HDD User Password Protection, Kensington Lock Slot, Webcam Blocker |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Operating Conditions | 41 to 95°F / 5 to 35°C at 8 to 95% Humidity |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT, ErP, MIL-STD-810H, RoHS, TCO Certified, TUV |
| Dimensions | 14 x 9.8 x 0.78" / 356.1 x 247.7 x 19.85 mm |
| Weight | 3.9 lb / 1.8 kg |
| Package Weight | 5.85 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.6 x 14.1 x 3.1" |